„Chronić pamięć i kształtować przyszłość” to misja Muzeum POLIN. Instytucja realizuje bogaty program edukacyjny. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z tej oferty zajęć skierowanej do uczniów szkół średnich.

19.05. br. uczniowie kl. IILO, realizujący język polski w zakresie rozszerzonym, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poświęconych kulturze żydowskiej. Edukator Muzeum POLIN w Warszawie odwołał się do historii lokalnej, podkreślając różnorodność mieszkańców Polski na przestrzeni wieków (w tym także narodowości żydowskiej). Prowadzący angażował uczniów w zajęcia, wykorzystując aplikację edukacyjną – mentimeter. Prezentował wybrane elementy historii Żydów, kultury, tradycji (szabat, synagoga), prezentując współczesny internetowy teledysk.  Istotnym punktem zajęć był fragment filmu, w którym o swojej tożsamości mówili młodzi Żydzi mieszkający w Polsce.

Informacje o kulturze żydowskiej uzupełniono podczas lekcji j. polskiego,

na których obejrzano cykl filmów „Między synagogą a domem rodzinnym” przygotowany przez pracowników Muzeum POLIN:

• Obrzezanie - znak przymierza,
  • Bar micwa i bat micwa - co to znaczy?,
  • Ślub w tradycji żydowskiej,
  • Zwyczaje pogrzebowe,
  • Spotkanie na rynku - o codziennych kontaktach Żydów i chrześcijan w dawnej Rzeczpospolitej,
  • Pociąg do nowoczesności – jak zmieniał się świat polskich Żydów w XIX wieku?

POLIN1

POLIN2