27 września br. o godz.13.00 odbył się etap szkolny XI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.

Głównym celem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego organizowanego od roku 2013 przez FUNDACJĘ ZAWSZE WARTO i STOWARZYSZENIE POLONISTÓW jest refleksja nad językiem ojczystym i uczenie historii. W tekstach dyktand pojawiają się bowiem postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Tym razem przybliżono Ferdynanda Focha – francuskiego dowódcę i teoretyka wojskowego, marszałka Francji, Wielkiej Brytanii i Polski oraz Sue Ryder - brytyjską działaczkę charytatywną, która podczas II wojny światowej opiekowała się ok. 300 cichociemnymi, wysyłanymi do Polski, po wojnie zakładała domy opieki, hospicja, fundacje wspierające potrzebujących. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział ponad 5000 osób z całej Polski. W naszej szkole w zmaganiach ortograficznych uczestniczyło 16 uczniów z technikum (Natalia Hamela – ITGM, Szymon Brondel- ITI, Mikołaj Matyjaszczyk – IIITGI, Radosław Gmyrek – IITM, Igor Sabat – VTMa, Patryk Pichliński – VTMa, Kacper Rudzki – VTMa, Maja Kostrzewa – VTEGL, Kamil Bednarski – ITMa, Oliwia Staszczyk – IIITEL, Blażej Tader – IITG, Dawid Garus – IIITGI, Franciszek Bola – IITM i Zofia Placzkiewicz – ITŻ) i liceum (Ewa Lizurej i Julia Najman – IIILO).
Niestety do etapu wojewódzkiego nie zakwalifikował się żaden uczestnik. Najlepsi szkolni znawcy ortografii uzyskali ok.70p. (Mikołaj Matyjaszczyk, Maja Kostrzewa, Oliwia Staszczyk, Błażej Tąder i Zofia Płaczkiewicz), a awansować mogli tylko zdobywcy co najmniej 75/100 punktów.
Zapraszamy za rok!