logo SZ NR 1 w Kłobucku

Info

00

W dniu 5 kwietnia 2018 w Zespole Szkół nr1 w Kłobucku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Technicznej HAAS (HTEC). Nasza szkoła jest 26 ośrodkiem HTEC w Polsce, a drugim w województwie śląskim. Zaliczamy się do ekskluzywnego grona jednostek edukacyjnych uczestniczących w tym programie.

Koncepcja HTEC (Haas Technical Education Center) w jednostkach edukacyjnych została stworzona przez amerykańską firmę Haas w odpowiedzi na bardzo duży brak wykwalifikowanych techników i inżynierów w branży obrabiarek sterowanych CNC. Program HTEC ma na celu przyciągnięcia do szkół zawodowych ambitnych i utalentowanych młodych ludzi, zapewnienie im możliwości szkolenia praktycznego na najnowszych obrabiarkach CNC, pomocy szkołom w podniesieniu poziomu kształcenia przyszłych operatorów obrabiarek CNC. Dodatkowym celem programu jest równoległe wspieranie w podnoszeniu wiedzy kadry nauczycielskiej, która kształci przyszłych operatorów obrabiarek.

Koncepcja Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC), została oficjalnie zaprezentowana w Europie przez firmę Haas na wystawie obrabiarek EMO 2007 w Niemczech. Wcześniej została ona bardzo dobrze przyjęta w Ameryce Północnej i odnosi tam sukcesy od momentu wprowadzenia. Obrabiarki firmy Haas są od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane w programach szkoleniowych uczniów oraz osób dorosłych podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe.

Koncepcja Centrów Edukacji Technicznej firmy Haas jest przedsięwzięciem na skalę światową. Obecnie 149 szkoły w Europie, Rosji, Kanadzie i USA uzyskały certyfikat HTEC. Natomiast łącznie na świecie blisko 3000 szkół posiada około 6000 maszyn Haas, dzięki czemu każdego roku ok. 50 000 uczniów i studentów kształci się na obrabiarkach amerykańskiego producenta.

Warto podkreślić, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości i rozwoju sieci Centrów Edukacji Technicznej Haas. Obecnie 26 placówek edukacyjnych uzyskało certyfikację HTEC tego amerykańskiego producenta obrabiarek.

Firma Haas dostarczając do placówek edukacyjnych maszyny CNC do obróbki skrawaniem współpracuje z dostawcami wyposażenia, używanego w procesach produkcji wykorzystujących obrabiarki sterowane CNC, oferując szkołom produkty w zakresie oprzyrządowania i doposażenia maszyn. Ważne jest, aby uczniowie zapoznający się z technikami produkcji mieli możliwość praktycznego zetknięcia się z nowoczesną technologią i obrabiarkami, z którymi będą stykać się w późniejszej pracy w przemyśle. W Centrum Edukacji Technicznej Haas w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku posiada dwie obrabiarki sterowane numerycznie:

  • frezarka VF-2 z możliwością instalacji stołu podziałowego,
  • tokarka ST-20Y maszyna czteroosiowa,

symulatory sterownika maszyny 14 sztuk, oraz system komputerowego wspomagania projektowania CAD/CAM zainstalowany w nowoczesnej pracowni programowania obrabiarek CNC.

W ten sposób każdy uczeń ma do dyspozycji swój symulator obróbki kompatybilny z używanymi maszynami. Podczas otwarcia centrum uczniowie przygotowali pokaz obróbki na maszynach.

Dzięki uczestnictwu w programie partnerskim HTEC jednostki edukacyjne osiągają wymierne korzyści. Uczniowie szkoląc się w zakresie obróbki skrawaniem mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony firmy m.in. stypendia edukacyjne oraz programy certyfikujące umiejętności , zdobywając wiedzę praktyczną będące przepustką do uzyskania atrakcyjnej pracy w lokalnych przedsiębiorstwach.

Korzyści odnoszą także lokalni przedsiębiorcy. Przemysł kupujący obecnie obrabiarki CNC poszukuje wysoko kwalifikowanych operatorów CNC, którzy będą efektywnie i bezpiecznie pracować na najnowszych obrabiarkach. Dzięki temu potencjalni pracodawcy mają pewność, że zatrudniając absolwenta placówki z sieci HTEC wykorzystają jego umiejętności w praktyce bez konieczności dodatkowych szkoleń.

Film udostępniony ze strony https://www.facebook.com/klobuckapl/

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr