logo SZ NR 1 w Kłobucku

Info

15 MARCA 2024 r. - Dzień Otwarty w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku

"Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie."
minSłowa amerykańskiego pisarza i filozofa George’a Santayany widnieją na jednej z tablic w dawnym obozie Auschwitz I, który stał się dla świata symbolem ludobójstwa.
Uczniowie klas IVTEL i IVTB 18 listopada zwiedzali MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ - BIRKENAU - BYŁY NIEMIECKI OBÓZ NAZISTOWSKI - OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY.
O 9.45 przeszliśmy wraz z panią przewodnik przez bramę obozu Auschwitz I z napisem Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym). Uczniowie mieli okazję obejrzeć plac apelowy, blok 11, czyli więzienie znajdujące się wewnątrz obozu koncentracyjnego, "Ścianę Śmierci", krematoria, również liczne zdjęcia, obrazy i rzeźby wykonane przez więźniów, a także rzeczy należące do przywiezionych do Oświęcimia. Wysłuchali jednej ze słynnych obozowych historii o zakochanych - Edwardzie Galińskim i Mali Zimetbaum. Pani przewodnik przypomniała bohaterstwo postaci związanej z blokiem 11 – franciszkanina Maksymiliana Kolbe.
Następnie przejechaliśmy autokarem do Auschwitz II-Birkenau. Na teren obozu weszliśmy "Bramą Śmierci" na rampę wyładowczą i zobaczyliśmy świadectwa Holokaustu - baraki, ruiny krematoriów, komory gazowe i inne pozostałości poobozowe. Mogliśmy przekonać się, że literatura obozowa ukazuje prawdziwy obraz człowieka uwikłanego w "czas nieludzki". Wyjazd zorganizowała p.Beata Zbrońska, opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Małgorzata Śliwa i Alicja Borowczyk-Szymanek.

Do wiadomości podała p.B. Zbrońska

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr