minMiarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka - tymi słowami pani dyrektor mgr Anna Nowicka powitała profesora Mariana Zembalę, Dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz towarzyszący mu zespół, których gościliśmy w naszej szkole. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Kłobucku w ramach kolejnej edycji wykładów pod nazwą Twoje TAK ma moc, zorganizowanych we współpracy z zespołem Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Uczniowie i grono pedagogiczne mieli możliwość wysłuchania wykładów dotyczących ważnych zagadnień z zakresu transplantacji narządów oraz towarzyszących temu obszarowi dylematów moralnych. W trakcie spotkania wykłady zaprezentowali prof. dr hab. med. Marian Zembala oraz mgr Bogumiła Król ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Szczególne wrażenie wywarły na nas wspomnienia pacjenta po przeszczepie serca-Patryka Koczyby i projekcja filmu „Historia pewnego serca".
Wykład profesora Mariana Zembali był jednocześnie prawdziwą lekcją profilaktyki. Propagując ideę transplantologii nasz gość uświadamiał młodzieży konsekwencje ich wyborów. Przestrzegał przed stosowaniem środków psychoaktywnych i ukazywał skutki nieprzemyślanych działań.
W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Pilśniak, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joanna Kulejewska i Roman Kudelski, reprezentujący samodzielne stanowisko do spraw zdrowia. Na zakończenie spotkania młodzież podziękowała panu profesorowi za spotkanie i wręczyła pamiątkową statuetkę.