logo SZ NR 1 w Kłobucku
Wyjazd do Włoch
min_2min_1min_3W dniach od 26–29 maja uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w wizycie we Włoszech w ramach realizacji projektu Comenius pt. Zdrowie poprzez odżywianie i ruch”. Uczniowie (Karina Brzozowska, Dawid Cieśla oraz Jakub Olejnik) wraz z nauczycielami (p. Magdaleną Trzepizur i p. Małgorzatą Cięciwą – Król) udali się do Treviso, gdzie mieści się szkoła włoskich partnerów. Cały program wizyty wyglądał bardzo interesująco – uczniowie mieli szansę zwiedzić Wenecję, a także wziąć udział w spływie w okolicach miejscowości Trent.
W pierwszym dniu wizyty uczniowie zwiedzili malownicze miasto Treviso, a także zintegrowali się z młodzieżą z innych krajów biorących udział w projekcie –  takich jak Austria, Niemcy i oczywiście Włochy.
Podczas drugiego dnia młodzież pracowała nad projektem – najpierw każde państwo przedstawiło prezentację multimedialną na temat zawartości sklepików szkolnych oraz potraw ze stołówek, a następnie odbyła się pogadanka eksperta od spraw żywności pana Guido Cecchinato na temat czytania oznaczeń żywnościowych. Po wysłuchaniu cennych rad i wskazówek uczniowie zostali podzieleni na grupy i ćwiczyli wybór właściwego produktu żywnościowego.
Po południu wszyscy uczestnicy projektu udali się do Wenecji w celu zwiedzania miasta. Uczniowie podziwiali m.in. plac św. Marka, Canal Grande, Pałac Dożów, Bazylikę św. Marka, Bazylikę Santa Maria della Salute, Most Westchnień i wiele wiele innych...
W trzecim dniu cała grupa pojechała w okolice Padwy do „Istituto Zooprofilattico delle Venezie” - jest to publiczny, weterynaryjny instytut zajmujacy się prewencją, kontrolą i badaniami w trzech głównych dziedzinach: zdrowie zwierząt, bezpieczeństwo żywności i ochrona środowiska.
W trakcie zwiedzania laboratoriów instytutu uczniowie dowiedzieli się m.in. o tym jak wykrywa się  zarazki Salmonelli, jak bada się zawartość różnych pierwiastków w pożywieniu, a także postępowaniu w przypadku wykrycia zakażenia w produktach żywnościowych.
Po południu nastąpił czas na relaks i rozrywkę – włoscy partnerzy zorganizowali spływ na pontonach wzdłuż rzeki Brenta. Dla uczniów była to niesamowita przygoda i atrakcja gdyż wielu z nich po raz pierwszy uczestniczyło w takim wydarzeniu. Po spływie wszyscy uczestnicy zwiedzili również jedną z kompleksu jaskiń pod nazwą ,,Grotte di Oliero”znajdujących się w okolicach miasta Oleiro.
Cała wizyta okazała się być niezwykłą przygodą i atrakcją dla młodzieży, która nie tylko mogła za darmo zwiedzić takie maisto jak Wenecję ale również poćwiczyć umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Bezcenne są również przyjaźnie nawiązywane w trakcie takich wizyt.
W tym roku szkolnym była to ostatnia wizyta w ramach projektu Comenius, natomiast w następnym uczniów czekają już kolejne wyjazdy – do Austrii, Niemiec i Włoch.

Do wiadomości podała mgr Magdalena Trzepizur

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr