Reset:
Kontrast:
C1
C2
C3
C4
Rozmiar tekstu:
A
A+
A++
Odstępy:

Pracownia CNC

W tej pracowni, a to jest nasza chluba, nie ma co ukrywać, można się nauczyć obsługiwać tokarkę sterowaną komputerem. Nie tylko tokarkę, ale również frezarkę, bo takie mamy w tej pracowni obrabiarki. Obie te obrabiarki są maszynami dydaktycznymi, a oznacza to, że są przeznaczone do nauczania przyszłych operatorów obrabiarek sterowanych komputerem.

W tej pracowni można i to jest konieczność, jeśli chce się być się operatorem obrabiarek CNC, nauczyć się rysować na komputerze. Ta umiejętność rysowania odbiega znacznie od ulubionego przez wielu bazgrania w programie Paint. Jest to poważna umiejętność tworzenia rysunków dwu(2D) i trójwymiarowych(3D). Uczymy posługiwać się programami grafiki typu CAD-AutoCAD i Solid Edge. To nie są programy trudne do opanowania, choć powstają na nich skomplikowane rysunki.

I wreszcie-w pracowni CNC uczy się również posługiwania się jednym z programów rodziny CAM-programem EdgeCAM. Rozwinięcie skrótów CAD, CAM czy CNC to już sporo mówi, ale EdgeCAM to taki program do rysowania, przy pomocy którego nie tylko narysujemy np. guzik w trzech wymiarach, ale również napiszemy poprawny program(kod NC) dla obrabiarki, która "wyrzeźbi" ten guzik.

W pracowni CNC uczymy, więc nie tylko obsługi obrabiarek sterowanych komputerem, ale również uczymy wszystkiego tego, co jest niezbędne do napisania poprawnego programu dla obrabiarki.

CNC? Computer Numerical Control. W miarę sensownym tłumaczeniu oznacza to komputerowe sterowanie numeryczne i zwykle termin CNC używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki czy tokarki oraz wielu innych.

Pracownia CNC? Pracownia z obrabiarkami sterowanymi komputerem. Uczymy się je obsługiwać i pisać dla nich programy.

Czytaj o CNC na witrynie poświęconej CNC cnc.pl

Wyposażenie

  • tokarka dydaktyczna EMCO Concept Turn 55
  • frezarka dydaktyczna EMCO Concept Mill 55
  • 15 pulpitów sterowniczych do nauki programowania i obsługi obrabiarek pracujących pod kontrolą sterownika SINUMERIK 840D
  • projektor multimedialny
  • pakiet oprogramowania wielostanowiskowego CAD/CAM, Solid Edge, EdgeCam
  • 15 stanowisk komputerowych sprzężonych z pulpitami sterowniczymi
  • serwer sieciowy

Opiekunowie

mgr Mirosław Cebula mgr inż. Jacek Rudzki

stop-covid500.png

więcej informacji tutaj


 Plakat 1

SKP ZS Nr 1 w Kłobucku

Nasze certyfikaty, zrealizowane lub realizowane projekty oraz partnerzy

Nasza Szkoła

Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku

ul. Zamkowa 6
42 - 100 Kłobuck

Jesteśmy tutaj

tel. / fax 34 317 22 31
34 317 36 90

adres

facebook YT logo bip logo