logo SZ NR 1 w Kłobucku

18 kwietnia 2023 r. odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Szukamy Mistrza”.

Organizatorki – panie: Małgorzata Śliwa i Beata Zbrońska, polonistki Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku – już po raz 18. zaprosiły do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego. Konkurs zwyczajowo przebiega w dwóch etapach: szkolnym (etap wewnątrzszkolny, którego celem jest wyłonienie trzech najlepszych uczniów –reprezentantów danej szkoły) i międzyszkolnym, przeprowadzanym w ZS nr 1 w Kłobucku.

W bieżącym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 15 osób. Szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie z: Krzepic (Julia Grajcar i Anna Wróbel), Złochowic (Paweł Nocoń), Kamyka (Nicola Sieja, Nikola Małota i Jakub Kamiński), Kłobucka (Alicja Kotkowska, Oliwia Podgórska i Wiktoria Zmora).
Szkoły ponadpodstawowe natomiast reprezentowali uczniowie kłobuckich szkół: ZS nr 1 (Maja Kostrzewa, Bartłomiej Łyko i Błażej Tąder) i ZS w Krzepicach (Eliza Wróblewska, Patryk Kurzacz i Jakub Antoniak ). Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Jacek Rudzki powitał uczestników konkursu i towarzyszących im nauczycieli – opiekunów, życząc wszystkim powodzenia w poszukiwaniach mistrza ortografii powiatu kłobuckiego. Uczestnicy tym razem zmagali się z tekstem „Rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej”, który przybliżył sylwetkę mistrzyni pióra. Komisja (w składzie: Beata Zbrońska, Małgorzata Śliwa, Grażyna Jędrak, Iwona Głąb, Dorota Ciemięga, Agnieszka Maciosek, Małgorzata Rokosa i Dorota Cybulska) pracowała bardzo rzetelnie i wyłoniła Mistrzów Ortografii XVIII MKO. Uczniowie w tym roku prezentowali wyrównany poziom umiejętności ortograficznych.

W kategorii szkół podstawowych najlepszymi okazali się:

  • I miejsce – Wiktoria Zmora (Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłobucku),
  • II miejsce – Anna Wróbel (Szkoła Podstawowa nr 1 w Krzepicach),
  • III miejsce – Julia Grajcar (Szkoła Podstawowa nr 1 w Krzepicach).

W kategorii szkół ponadpodstawowych triumfowali uczniowie:

  • I miejsce – Patryk Kurzacz (ZS w Krzepicach),
  • II miejsce – Jakub Antoniak (ZS w Krzepicach),
  • III miejsce – Maja Kostrzewa (ZS nr 1 w Kłobucku),

wyróżnienie

  • Błażej Tąder (ZS nr 1 w Kłobucku).

Nagrody książkowe (ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku) i dyplomy wręczali Starosta Powiatu Kłobuckiego – pan Henryk Kiepura i Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego – pani Zdzisława Kall. Starosta pogratulował uczestnikom wiedzy ortograficznej. Dyrektor Jacek Rudzki podziękował organizatorkom i nauczycielkom języka polskiego za pracę w komisji, a zwycięzcom pogratulował umiejętności ortograficznych. Uczniowie klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli zawodu: Iwony Gloc, Pawła Wróblewskiego i Teresy Polis przygotowali poczęstunek dla gości. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy już za… rok.
Konkurs wpisuje się w realizowany w naszej szkole projekt „Mistrzyni Szymborska”. Zainteresowanym prezentujemy fragmenty dyktanda, z którym musieli zmierzyć uczestnicy konkursu:
„Szymborska zarażała poczuciem humoru” – wspomina poetkę Michał Rusinek. Stworzyła tzw. lepieje, moskaliki, obwódki, altruiki. Były to żartobliwe gatunki literackie, nonsensowne, pół żartem, pół serio wierszyki np. „Lepiej mieć horyzont wąski, niż zamawiać tu zakąski”. Wydała 13. tomików wierszy, które stały się jej wizytówką, znakiem rozpoznawczym. W tekstach tych nie znajdziemy wahających się huncwotów, chwatów czy herosów. Jej publikacje iskrzyły humorem i jednocześnie zachowywały dystans wobec rzeczywistego świata. Noblistka obnażyła nam kruchość ludzkiego życia i nie wahała się stanąć w obronie indywidualnej wrażliwości.
Szymborska nie lubiła rozgłosu i mówienia o sobie, miała nawet nadzieję, że nie otrzyma Nagrody Nobla. Przyznano jej wiele nagród m.in. w maju 1995 r. Uniwersytet Poznański nadał jej tytuł doktora honoris causa. W 1996r. została członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a cztery lata później otrzymała status członka honorowego Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki. W 2011r. uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. W kwietniu 2012r., na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę, powstała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr