logo SZ NR 1 w Kłobucku

Pamięć buduje kulturę narodu i choć najtrudniej jest wykorzenić najstraszniejsze wspomnienia, przecież je zapamiętujemy najlepiej. 80 lat temu 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim, największym getcie w Europie.

Zginęły tysiące Żydów, kobiety straciły mężów, synów, ojców, dzieci zostawały osierocone. Dramat ludzi jaki rozgrywał się w okupowanej Polsce, tu przybrał szczególnej siły i okrucieństwa. Dziś pozostały tylko wspomnienia tego dramatu, a wielu szczęśliwie ocalałych już nie żyje, jako młode pokolenie musimy pamiętać... " NEVER FORGET. We must become the voice of those who have been SILENCED"- Zachor - to napis jednego z Żydów - uczestnika Marszu Żywych w Oświęcimiu, który szczególnie zapisał się w naszej pamięci. 18 kwietnia 2023r.

24 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Marszu Żywych organizowanym w rocznicę upamiętnienia Holokaustu. Oświęcim to miejsce, które kojarzy się z okrucieństwem, bólem, cierpieniem tym fizycznym, jak i psychicznym, czy też głodem i... w ostateczności śmiercią. Każdy centymetr ściany, podłogi, każdy kamień niesie ze sobą wspomnienia zbrodni i przelanej krwii niewinnych ludzi. Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku. Organizatorem jest March of the Living International. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Haszoa). Jom Haszoa przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan. Tegoroczne obchody odbyły się 18.04.2023 r. w Muzeum Auschwitz, podczas których Żydzi upamiętnili ofiary Zagłady. Sygnałem do rozpoczęcia Marszu był dźwięk szofaru, który towarzyszył pochodowi podczas przejścia przez bramę "ARBEIT MACHT FREI", a także na całej trasie przemarszu do obozu Auschwitz II- Birkenau.

Pomnik Ofiar Obozu, zlokalizowany pomiędzy ruinami największych komór gazowych Auschwitz- Birkenau to miejsce, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Emocje, emocje i po wtóre emocje.... od skrajnych lamentów i modlitwy starszego pokolenia, poprzez zainteresowanie nową, inna kulturą i religią, po entuzjastyczne rozmowy młodego pokolenia, które, na szczęście, zna tylko z opowieści słowa Holocaust, obóz koncentracyjny czy łapanka. I choć w takich miejscach trudno obudzić dobro, spotkanie z młodzieżą Żydowską było dla naszych uczniów niezwykłym przeżyciem. Izrael, Budapeszt, Austria, Panama, Chile, Włochy, Francja czy Los Angeles to tylko niektóre z krajów, z których przybyły rodziny zabitych lub cudem ocalałych Żydów. Nasi uczniowie nie stronili od nowych znajomości, Adaś i Kacper poczuli ducha międzynarodowego i intensywnie nawiązywali nowe kontakty. Kolejni zostali obdarowani "amuletami żydowskimi", które otrzymali od Polki mieszkającej w Izraelu. Każdy krok niósł nowe doświadczenie. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w takiej uroczystości, ponieważ ta "żywa lekcja historii" była wyrazem szacunku dla ofiar pomordowanych w obozach zagłady. Opiekunami młodzieży podczas wyjazdu były; mgr Bernadetta Leszczyńska oraz mgr Marzena Markisz Wyjazd został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr