Niesamowite osiągnięcie na arenie ogólnopolskiej dla Szkoły z Zagórza. I miejsce Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku w klasyfikacji generalnej w XVI Ogólnopolskich Mistrzostwach Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi.

W klasyfikacji indywidualnej trzy osoby na podium: I miejsce Kajetan Wydmuch, III miejsce Marcin Kotala na dystansie 3,6 km klas mundurowych oraz II miejsce nasz absolwent Przemysław Kilan w kat. OPEN na dystansie 10,8 km.
04 października 2019 r. w miejscowości Hutki-Kanki odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. W tym roku na starcie zgłosiła się rekordowa liczba 433 zawodników, reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Kłobuck reprezentowali policjanci z Komendy Powiatowej w Kłobucku st. asp. Mariusz Gawlik, sierż. szt. Damian Słomian, st. sierż. Paweł Lelit oraz nasi uczniowie klas mundurowych: Głąb Martyna, Krawczyk Angelika, Woźniak Karolina, Krajewska Roksana, Kosik Kevin, Kotala Marcin, Krawczyński Krzysztof, Krzemiński Szymon, Kulik Dominik, Mikołajczyk Paweł, Sieja Tomasz, Soluch Bartosz, Wydmuch Kajetan. Na zawody pojechali z nami również nasi absolwenci Przemysław Kilan oraz Piotr Ceglarz. Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele wychowania fizycznego Grzegorz Garbaciak oraz Michał Kalke.
Nadrzędnym celem zawodów było uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania czynności służbowych.Mistrzostwa w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji. Komendant Główny Policji objął go honorowym patronatem. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie. Do biegowych zawodów zgłosiło się ponad 400 zawodniczek i zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Straż Miejską, Straż Graniczną, Lasy Państwowe oraz reprezentacje szkół o profilach mundurowych.

Tradycyjnie zawodnicy biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki – Kanki w gminie Łazy.
Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach. Nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym zawodnikom oprócz delegatury Policjantów i Służb Leśnych wręczał również Henryk Załoga - ojciec zastrzelonego policjanta.

Po raz pierwszy odnieśliśmy zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej szkół ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym. Przypomnijmy, że rok temu zwyciężyli uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu. II miejsce wywalczyli reprezentanci kłobuckiego Zespołu Szkół Nr 1. W tym roku było inaczej. W klasyfikacjach indywidualnych mężczyzn na ponad stu startujących mężczyzn o profilu mundurowym, na I miejscu stanął Kajetan Wydmuch z rewelacyjnym czasem 00:13,42, III miejsce Marcin Kotala 00:14,29, 6 miejsce zajęli z identycznym czasem 00:15,35 Mikołajczyk Paweł i Sieja Tomasz, 11 miejsce Krawczyński Krzysztof 00:15,52, 16 miejsce Krzemiński Szymon z czasem 00:16,38, 17 miejsce Kosik Kevin z czasem 16,47, 19 miejsce Kulik Dominik 00:17,06, 41 i Soluch Bartosz z czasem 00:18,41. Wśród dziewcząt najszybciej przebiegła trasę Krawczyk Angelika z czasem 21,40 zajmując 9 miejsce wśród 55 startujących dziewcząt. To właśnie czas Angeliki był wzięty do klasyfikacji drużynowej. Tuż za nią z czasem 00:22,17 na 10 miejscu sklasyfikowana została Karolina Woźniak, następnie 31 miejsce Martyny Głąb z czasem 00:26,08 oraz 33 miejsce Krajewskiej Roksany z czasem 00:26,14. Przypomnijmy, iż młodzież biegła na dystansie 3600 m. W biegu głównym na dystansie OPEN 10800 m. na II miejscu ukończył nasz absolwent Kilan Przemysław oraz na VIII miejscu Piotr Ceglarz, również nasz były uczeń. Na tym wymagającym dystansie sprawdzili się również i z powodzeniem ukończyli rywalizację nasz uczeń Marcin Kotala 7 miejsce i Tomasz Sieja na 13 miejscu. Niesiony po raz pierwszy w historii naszych szkolnych startów I miejscem w klasyfikacji drużynowej, dystans niecałych 11 km ukończył też opiekun wyjazdu Michał Kalke. Pełne wyniki zawodów można zobaczyć na stronie datasport.pl.

Tym biegiem nasi utalentowani lekkoatleci kłobuckiego Zespołu Szkół Nr 1 kończą szkolny sezon biegowy. Na wiosnę wystartujemy wraz z KPP Kłobuck w podobnym biegu przełajowym w Bytomiu.

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku oraz Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku za umożliwienie wyjazdu. Podziękowania dla Policjantów KPP Kłobuck, zwłaszcza aspirantowi Mariuszowi Gawlikowi oraz dla naszej zdolnej młodzieży ZS nr 1 w Kłobucku! Raz jeszcze serdeczne Gratulacje! To niesamowite osiągnięcie na arenie ogólnopolskiej. Opiekunowie: Grzegorz Garbaciak (fotorelacja), redagował: Michał Kalke.
Klasyfikacja drużynowa wg czasów - 2 najlepsze chłopców, 1 najlepszy czas dziewczyny w drużynie:
1. ZS Nr 1 Kłobuck 00:49,51
2. ZS im. Prof. Romana Gostkowskiego w Łazach 00:51,26