logo SZ NR 1 w Kłobucku

10 marca br. w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku odbył się DZIEŃ OTWARTY.

Dyrekcja i Samorząd Uczniowski zaprosili uczniów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/24, warunkami rekrutacji oraz bazą dydaktyczną szkoły i warsztatów szkolnych.

Targi edukacyjne w ZS nr 1 odwiedziły 754 osoby (rodziców i uczniów szkół podstawowych powiatu kłobuckiego i pajęczańskiego). Swoją obecnością zaszczycili nas również:

 • Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego – p. Zdzisława Kall,
 • Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia – p.Joanna Kulejewska.
 • Komendant Powiatowy Policji – mł.ins. Mariola Biskup.

Nauczyciele wraz z uczniami prezentowali poszczególne kierunki kształcenia.

W roku szkolnym 2023/2024 w liceum ogólnokształcącym proponujemy trzy profile:

 • klasę mundurową (policyjną lub strażacką) - rozszerzone: j. angielski, geografia, wiedza o społeczeństwie; dodatkowo: „edukacja mundurowa” (w zakresie zagadnień prawnych, policyjnych i pożarniczych, elementów samoobrony i strzelectwa sportowego; ponadto: pływanie; pierwsza pomoc, zajęcia terenowe i in.);
 • klasę sportową (siatkówka, koszykówka, piłka nożna) - rozszerzone: j. angielski, biologia, geografia, dodatkowo: „historia sportu” i większa ilość zajęć sportowych
 • klasę humanistyczną - rozszerzone: j. polski, j. angielski, historia, dodatkowo: zajęcia artystyczne i kulturoznawstwo.

Technikum nr 1 w ZS oferuje najszerszą ofertę spośród szkół ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego. Kształcimy w zawodach:

 • technik budownictwakwalifikacje z zakresu: organizacji robót budowlanych, sporządzanie kosztorysów, wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich, z elementami architektury i projektowania 3D,
 • technik ekonomista – kwalifikacje: prowadzenie dokumentacji, spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej firmy, z elementami zarządzania firmą,
 • technik grafiki i poligrafii cyfrowej – kwalifikacje: tworzenie prac graficznych i publikacji cyfrowych, wykonywanie cyfrowych druków 2D i 3D, z elementami multimediów,
 • technik informatyk – kwalifikacje: zarządzanie systemami i sieciami komputerowymi, tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych, z elementami projektowania CAD, w ramach tego kierunku planowany jest oddział przygotowania wojskowego,
 • technik logistyk – kwalifikacje: obsługa magazynów, zarządzanie transportem, z elementami zarządzania firmą,
 • technik mechanik profil CNC – kwalifikacje: użytkowanie obrabiarek skrawających, organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń, w programie: zajęcia certyfikujące CNC,
 • technik pojazdów samochodowych – kwalifikacje: diagnozowanie i naprawa pojazdów samochodowych oraz obsługa pojazdów samochodowych, w programie nauka jazdy- kat. „B”, dodatkowo: komputerowe systemy diagnostyczne,
 • technik usług fryzjerskich – kwalifikacje: wykonywanie usług fryzjerskich, projektowanie fryzur, z elementami usług kosmetycznych,
 • technik żywienia i usług gastronomicznych – kwalifikacje: przygotowywanie i wydawanie dań, organizacja żywienia i usług gastronomicznych, z elementami dietetyki i żywienia zbiorowego.

Uczeń technikum może wybrać dodatkowo edukację mundurową.

Szkoła zapewnia:

 • kształcenie zawodowe w nowoczesnych i dobrze wyposażonych pracowniach branżowych oraz własnych warsztatach szkolnych,
 • okresowe praktyki krajowe i zagraniczne w zakładach pracy.

Proponujemy także naukę w zawodach (Branżowa Szkoła I Stopnia):

 • kucharz – przygotowywanie i wydawanie dań,
 • mechanik pojazdów samochodowych – obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych,
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych,
 • operator obrabiarek skrawających – użytkowanie obrabiarek skrawających.

Uczniowie technikum pojazdów samochodowych i Branżowej Szkoły I Stopnia - mechanik pojazdów samochodowych realizują zajęcia z przedmiotu nauka prawa jazdy kat.B.

Informujemy, iż Zespół Szkół nr 1 w Kłobucku posiada akredytację do przeprowadzania egzaminów dla wszystkich zawodów, w których kształci, czyli absolwenci naszej szkoły zdają u siebie!

Uczniowie ZS nr 1 przedstawiali swoim młodszym kolegom liczne prezentacje multimedialne, filmy, pokazy doświadczeń z biologii, chemii, fizyki, gry planszowe związane z oferowanymi kierunkami kształcenia, m.in. drukarkę 3D. Klasy gastronomiczne zaprosiły gości na degustację poczęstunku. Ósmoklasiści ze szczególnym zainteresowaniem oglądali stoisko przedstawicieli Komendy Policji

w Kłobucku oraz Fundacji Ultra Systema o charakterze proobronnym, którą reprezentowali instruktorzyz firmy Contra Tac.

Coroczne Zawody ZS nr 1 w Grapplingu o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Kłobucku także wzbudzały ciekawość wśród odwiedzających naszą szkołę. W tym roku rozbudowano je o Puchar Starosty - dla Absolwentów (open) oraz Statuetki dla Najlepszego Zawodnika i Najlepszej Zawodniczki całego turnieju. Głównej imprezie towarzyszyły pokazy sprawności i sportów walki w wykonaniu uczniówi absolwentów klas mundurowych. Chętni mogli sprawdzić się w armwrestlingu i wyciskaniu sztangi leżąc.

Goście mieli możliwość obejrzenia kronik szkolnych, archiwalnych zdjęć przybliżających historię szkoły oraz ofertę zajęć pozalekcyjnych (m.in. nieodpłatne zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminów maturalnych i zawodowych, lekcje w teatrze i kinie, zajęcia z samoobrony z elementami ćwiczeń siłowych - zdjęcia na www.facebook.com/klobuckzsnr1).

W ZS nr 1 działają również: 1 Kłobucka Drużyna Wędrownicza „ZAMONIT”, koło PTTK, koło strzeleckie.

Uczniowie, którzy przejawiają zainteresowania artystyczne, mogą realizować swoje pasje podczas zajęć dodatkowych, uczestnicząc w akcjach plastycznych. W szkole organizowane są turnieje, np. matematyczny, ortograficzny, recytatorski, czytelniczy, informatyczny, fotograficzny.

Jesteśmy organizatorami Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „SZUKAMY MISTRZA”, Turnieju Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego powiatu.

Nasi wychowankowie uczestniczą w programach edukacyjnych („Lekcje z Temidą”, BohaterON), sesjach tematycznych Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście, akcjach społeczno-edukacyjnych (Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu czy ŻONKILE - Muzeum POLIN), warsztatach w ramach programu Ekonomia+.

Włączamy się w działania propagujące patronów poszczególnych lat wyznaczonych przez Sejm RP. Podjęliśmy działania edukacyjne propagujące, np. Rok 2021 – Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,

Rok 2022 – Rokiem Romantyzmu czy Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej (MISTRZYNI SZYMBORSKA).

Uczniowie biorą udział w eliminacjach szkolnych olimpiad: wiedzy o żywieniu, logistycznej, ekonomicznej, policyjnej.

Największym tegorocznym osiągnięciem naszej uczennicy z kl. III TŻ – Julii Bujak było zdobycie I miejsca w okręgowych eliminacjach XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i awans do etapu centralnego.

Nauczyciele realizują autorskie programy innowacyjne, np. „MAGIA TEATRU” i „MAGIA FILMU”.

W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w projekcie „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane - jak geografia tłumaczy świat?” organizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu MEiN pt. „Nauka dla Społeczeństwa”.

Nasza młodzież brała udział w projekcie dwustronnym "Wege zur Erinnerung" - "Zachować pamięć".

Ze szkołą partnerską w Bruhl spotykamy od lat 10 dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Nasi uczniowie wraz z nauczycielami włączają się w różne działania lokalne.

Harcerze dbają o miejsca spoczynku zasłużonych dla naszego miasta, uczestniczą w uroczystościach rocznicowych, oddając cześć bohaterom poległym w obronie ojczyzny. Zainteresowani historią biorą udział w wykładach uniwersyteckich i konkursie ,,Jan Długosz i jego czasy” w ramach DNI DŁUGOSZOWSKICH. Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych zapraszają grupy przedszkolne i młodsze klasy szkolne na warsztaty, podczas których zaznajamiają dzieci z tajnikami kuchni. Nasi gastronomicy corocznie przygotowują stoły z potrawami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi na powiatowe prezentacje.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami angażuje młodzież szkoły w liczne akcje charytatywne, uwrażliwiając na problemy innych, np. „POLA NADZIEI”, „Szkoło! Pomóż i Ty”, „Święty Mikołaj na Kresach”, „GÓRA GROSZA”, SZLACHETNA PACZKA, WOŚP.

Wolontariusze wspierali logistycznie Wielki Koncert Charytatywny „Petarda”, zorganizowali wizytę w PO-W w Krzepicach - „Mikołaj dla Dzieci”.

Klasy realizujące zajęcia z edukacji ogólnopolicyjnej wykazują się aktywnością w każdym w roku szkolnym. Młodzieżowa Służba Ruchu Drogowego propaguje wśród młodszych dzieci szkół podstawowych naszego powiatu zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w ramach kampanii edukacyjnej „Bezpieczna droga do szkoły”. Zainteresowani uczniowie biorą udział w zawodach sportowo-obronnych "Proobronni Challenge Jura 2022", uczestniczą w zajęciach integracyjnych w Jurajskim Parku Linowym

w Złotym Potoku, zajęciach programowych na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu

czy ,,Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha ” w Napoleonie.

W tym roku szkolnym ponownie zaangażowaliśmy się w przedsięwzięcie MEiN „Poznaj Polskę” – nasi uczniowie wzięli udział w wycieczkach do Torunia, Krakowa, Gdańska, w Góry Świętokrzyskie.

Zainteresowaniem młodzieży cieszył się również grudniowy wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy do Wrocławia .

Oprócz wycieczek krajoznawczo-turystycznych organizowane są wycieczki programowe dla uczniów kształcących się w konkretnych zawodach, np. RETRO MOTOR SHOW do Poznania, Salon Ekonomiczny NBP w Krakowie, Śląski Festiwal Nauki czy Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, TARGI TOOLEX w Sosnowcu, GIEŁDA PAPIERÓW WARTOSCOWYCH w Warszawie, Centrum Maszyn CNC STOM-TOOL w Kielcach.

Możemy pochwalić się także osiągnięciami sportowymi. Uczniowie reprezentują szkołę m.in.w LICELIADZIE SZS województwa śląskiego, biegach przełajowych „EUROPEJSKA MILA”, Powiatowych Mistrzostwach LZS w Piłce Siatkowej Juniorek czy Powiatowych Mistrzostwach SZS

w Halowej Piłce Nożnej, Turnieju Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Kłobuckiego „ORLIK”, ZAWODACH PŁYWACKICH O PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 w KŁOBUCKU czy TENISOWYCH MISTRZOSTWACH POWIATU KŁOBUCKIEGO.

Młodzież, interesująca się poszczególnymi dyscyplinami sportowymi, uczestniczy w wybranych SKS-ach, np. tenisa stołowego, piłki siatkowej czy nożnej, spływach kajakowych. Pasjonaci taekwondo –osiągają sukcesy, ćwicząc pod okiem instruktorów klubu sportowych „WOJOWNIK” czy „PIONIER”.

Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach nauki i doskonalenia pływania w ramach wychowania fizycznego na krytej pływalni w Kłobucku. Od tego roku szkolnego korzystamy z pełnowymiarowej hali sportowej, która mieści się przy naszej szkole. Odbyły się już liczne zawody sportowe, a także „CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ” czy „PINPONGOWO NA SPORTOWO Z OLIVIEREM”.

Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami podejmuje liczne działania sprzyjające unowocześnieniu bazy dydaktycznej. Dzięki udziałowi w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych Aktywna Tablica pozyskaliśmy interaktywne monitory dotykowe.

Zrealizowaliśmy dwa projekty: „Mam zawód- mam pracę w regionie” i „Energia kompetencji”,

dzięki którym uczniowie uczestniczyli w zajęciach wyrównawczych, szkoleniach i certyfikowanych kursach zawodowych. W ramach projektów stworzono pracownię techniczno-elektryczną i sieci komputerowych, zakupiono wyposażenie i pomoce dydaktyczne – drukarkę do druku 3D.

Starostwo Powiatowe w Kłobucku realizowało program wsparcia dla naszej szkoły, dzięki któremu doposażono warsztaty i pracownie szkolne w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz rozszerzono kwalifikacje kadry nauczycielskiej. Powstały nowoczesne pracownie: obrabiarek CNC, programowania obrabiarek CNC oraz modelowania/projektowania 2D i 3D. Uruchomiono pracownię obrabiarek konwencjonalnych.

To dzięki tym działaniom ósmoklasiści mogli obejrzeć innowacyjne pracownie przedmiotowe: do nauczania technik komputerowego projektowania i programowania (CAM, CAD, CNC), fryzjerskie, technologii żywienia z salą obsługi konsumenta; warsztaty szkolne z działami: samochodowym, mechanicznym, budowlanym i diagnostyki pojazdowej.

Kształcenie zawodowe wspierane jest współpracą z przedsiębiorstwami regionalnymi. Uczniowie realizują część zajęć praktycznych w ramach systemu dualnego – w warunkach zakładów pracy, wykorzystując ich nowoczesną bazę dydaktyczną.

Zajęcia praktyczne są również dopełniane krajowymi i zagranicznymi stażami zawodowymi.

Uczniowie klas technik mechanik CNC i technik pojazdów samochodowych w ramach projektu „Europejska mobilność drogą do sukcesu zawodowego” odbywali praktyki w zakładach pracy wykorzystujących technologie CNC i warsztatach samochodowych w Berlinie.

Młodzież kształcąca się w zawodach: technik informatyk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych uczyła się zawodu podczas pobytu w Grecji w ramach programu  „Europejski staż gwarancją sukcesu zawodowego” realizowanego ze środków POWER.

W maju na staże zawodowe w ramach projektu ERASMUS+ wyjeżdża do Włoch następna grupa uczniów kształcących się w proponowanych przez naszą szkołę zawodach.

Także prowadzący przedmioty zawodowe i naukę zawodu zdobywają nowe doświadczenia. Nauczyciele zawodu branży gastronomicznej przebywali na szkoleniu we Francji w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Również nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych w pracowni obrabiarek CNC odwiedzili zakład produkcyjny firmy IBS w Austrii.

Ze szczegółową ofertą i zasadami rekrutacji można zapoznać się na stronie internetowej szkoły. Zainteresowanym podajemy nasz adres: www.zsnr1-klobuck.edu.pl.

Informacje zebrała i opracowała Beata Zbrońska

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr