logo SZ NR 1 w Kłobucku

12 kwietnia br. w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „SZUKAMY MISTRZA”. Organizatorki – panie Beata Zbrońska i Małgorzata Śliwa – zaprosiły do udziału uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych powiatu kłobuckiego.


Jak co roku zmagania z ortografią przebiegały dwuetapowo: eliminacje szkolne (etap wewnątrzszkolny, którego celem jest wyłonienie trzech najlepszych uczniów – reprezentantów poszczególnych szkół) i rozgrywki międzyszkolne przeprowadzane w ZS nr 1 w Kłobucku.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 16 osób.
Szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie z: Lgoty (Julia Lewicka i Leon Bieleninik), Ostrów nad Okszą (Oliwia Kasprzyk i Igor Dudek) i Kłobucka (Olga Chwalana, Lilianna Krej i Weronika Błaszczykowska – SP nr 3). W kategorii szkół ponadpodstawowych spotkali się przedstawiciele ZS nr 3 w Kłobucku (Paulina Wolna, Marta Komorowska, Anna Machudera), ZS nr 1 w Kłobucku (Dominik Leszczyński, Ewa Lizurej i Maja Kostrzewa) i ZS w Krzepicach (Dominika Bystrzykowska, Jakub Wachowski i Michał Namyślak).

Uczestników konkursu, jak również towarzyszących im nauczycieli w imieniu organizatorów powitały: wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku – p.Bożena Trzepizur, Starosta Powiatu Kłobuckiego – p.Zdzisłąwa Kall i Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego – p.Aneta Kiepura. Panie życzyły wszystkim uczniom przysłowiowego połamania piór i znalezienia mistrza ortografii powiatu kłobuckiego.
Ponieważ Senat RP ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza, uczestnicy zmagali się z tekstem, ukazującym laureata Literackiej Nagrody Nobla jako „rozwydrzonego hultaja, małego awanturnika, uczestniczącego w burdach na korytarzach szkolnych”, ale także „arcy-Europejczyka zafascynowanego przedwojennym Paryżem, duchowego spadkobiercę Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zwolennika „rodzinnej Europy”, który „nazywał Litwę miejscem magicznym”. Uczniowie prezentowali wyrównany poziom umiejętności ortograficznych. Komisja (w składzie: p. Anna Stawska-Kulej, Dorota Cybulska, Małgorzata Rokosa, Jolanta Chazy, Ewa Janik i Anna Grygiel) pracowała bardzo rzetelnie i wyłoniła Mistrzów Ortografii XIX MKO. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Weronika Błaszczykowska (SP nr 3 w Kłobucku), II – Olga Chwalana (SP nr 3 w Kłobucku), III – Leon Bieleninik (PSP w Lgocie). Natomiast wśród uczniów szkół ponadpodstawowych triumfował Michał Namyślak (ZS w Krzepicach), II miejsce zajęła reprezentantka ZS nr 1 w Kłobucku – Maja Kostrzewa, III – Anna Machudera (ZS nr 3 w Kłobucku), wyróżniono także Paulinę Wolną (ZS nr 3 w Kłobucku) i Dominika Leszczyńskiego (ZS nr 1 w Kłobucku). Zwycięzcom tegorocznego konkursu wręczono dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku – p. Jacka Rudzkiego. Organizatorki zmagań ortograficznych podziękowały paniom polonistkom za pracę, uczestnikom za przybycie, zwycięzcom gratulowały umiejętności i wiedzy.
Przedstawicielki Zarządu Starostwa Powiatowego w Kłobucku i dyrektor ZS nr 1 podziękowali za organizację wieloletniego turnieju ortograficznego o zasięgu powiatowym. O uczestników konkursu zadbała klasa gastronomiczna, która pod czujnym okiem nauczycieli zawodu (p. I. Gloc, K. Dobosz i P. Wróblewskiego) przygotowała słodki poczęstunek. Graficy pod nadzorem p. S.Stefańskiego zaprojektowali i wykonali zakładki do książek, prezentujące zdjęcia Cz. Miłosza i fragmenty jego twórczości.

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr