logo SZ NR 1 w Kłobucku
Puchar dla "Zamonit"
min_1min_2min_3W dniu 27 września br. odbył się XI Rajd o Puchar Przechodni Komendanta Hufca ZHP Kłobuck pod hasłem: „Strefa twórczości młodych – łączy nas folklor”. 1 Kłobucka Drużyna Wędrownicza „ZAMONIT” działająca w naszej szkole zajęła 1 miejsce w kategorii drużyn starszo – harcerskich i wędrowniczych i zdobyła Puchar Przechodni Komendanta Hufca w tej kategorii. Celem rajdu było: poznawanie piękna ojczystej przyrody oraz tradycji ludowych i folkloru regionu, budzenie szacunku do wytworów sztuki ludowej i jej twórców. Ponadto dostrzeganie walorów turystycznych, krajoznawczych i historycznych najbliższego regionu m.in.: okolic gmin Panki  i Wręczyca Wielka, integracja środowiska zuchów i harcerzy Hufca Kłobuck, percepcja dzieł sztuki ludowej oraz propagowanie harcerskiego stylu życia poprzez aktywny sposób spędzania wolnego czasu na łonie przyrody.
Na trasie rajdu harcerze musieli wykazać się m.in.: znajomością z życia i twórczości znanego polskiego pisarza, malarza, ilustratora, działacza kulturalny, reżysera, radiowca i aktora Stanisława Ligonia, dalej znajomością regionalnych strojów ludowych, zręcznością i zaradnością życiową – rozpalić ognisko i przygotować prosty posiłek, upleść wianek z polnych kwiatów i ziół czy ułożyć piosenkę na znaną melodię ludową. Jednym z miejsc, do których musieli dotrzeć wszyscy uczestnicy rajdu po pokonaniu marszruty był zabytkowy kościół św. Mikołaja w Truskolasach, gdzie znajduje się słynna polichromia wykonana przez Stanisława Ligonia. Informacje o zabytku oraz o życiu i działalności Stanisława Ligonia podczas pobytu w Truskolasach przedstawiła uczestnikom rajdu p. Stanisława Pilecka, emerytowana nauczycielka historii ZS w Truskolasach. Miejscem spotkania i zakończenia rajdu wszystkich patroli był ZS w Truskolasach. Tam na uczestników rajdu czekały ostatnie zadania i warsztaty tematyczne. Były wśród nich warsztaty ceramiczne i plastyczne. Podczas rajdu panowała miła, przyjacielska atmosfera, nie odczuliśmy stresu związanego z rywalizacją pomiędzy drużynami.
Rajd zakończył się uroczystym apelem, w którym udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych i miejskich z Kłobucka oraz przedstawiciele gospodarzy. Nasza drużyna jako zwycięzca otrzymała puchar z rąk komendantki Hufca – hm. Haliny Wróbel. Zgodnie z regulaminem rajdu jest on w naszym posiadaniu do następnej edycji rajdu. Drużyna, która wygra rajd trzy lata z rzędu zatrzymuje puchar na własność.

Do wiadomości podała: hm. Beata Pluta, drużynowa 1 KDW „Zamonit”

Kontrola pojazdów

skp

Adres:
ul. Zamkowa 6
42-100 Kłobuck
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 7:00 - 16:00
sob. - 7:00 - 14:00
Telefon:
34 317 29 92
Zobacz więcej

jbr